Kindle Touch (2011)

Kindle Touch (2011)

Amazon zaprezentował Kindle Touch 28 września 2011 roku. Był to pierwszy dotykowy czytnik tej firmy. Ekran to nadal 6″ E-ink w technologii Pearl w rozdzielczości 800×600, ale została do niego dodana warstwa dotykowa. Dotyk działa za pomocą sensorów podczerwieni, które rejestrują cały obszar nad ekranem. Jeśli jakiś przedmiot (najczęściej będzie to palec, ale może być tez rysik) wejdzie w pole obszaru działania podczerwieni, automatycznie następuje reakcja na samym wyświetlaczu. Przez zastosowanie takiej technologii ekran jest bardzo czuły. W związku z zastosowaniem technologii dotykowej, zniknęły przyciski do obsługi interfejsu. Jedynymi przyciskami które pozostały to przycisk POWER oraz przycisk HOME, który służył do powrotu do ekranu głównego.

Czytnik występował w dwóch wariantach: WIFI lub WIFI + 3G. W drugim wariancie Amazon ograniczył korzystanie z internetu 3G tylko do specjalnie wybranych stron. Są to między innymi strony z książkami Amazonu oraz Wikipedia. W przypadku, gdy użytkownik chce otworzyć inną stronę na urządzeniu może to zrobić wyłącznie poprzez łącze WIFI.

Czytnik posiada 4 GB pamięci wewnętrznej oraz pozwala tak jak poprzednicy na odtwarzanie plików MP3. Niestety, w następnych produktach Amazon zlikwidował tę możliwość. Kindle Touch charakteryzuje się ulepszonym procesorem (800MHz) oraz zwiększoną pamięcią RAM w stosunku do swojego poprzednika.

Powyższe oryginalne etui firmy Amazon umożliwia podświetlenie ekranu za pomocą wbudowanej diody LED. Wystarczy przesunąć dźwigienkę w lewą stronę, aby dioda się włączyła.

Prąd potrzebny do działania diody jest pobierany bezpośrednio z czytnika za pomocą dwóch styków umieszczonych na odwrocie Kindle. Jeśli chodzi o zużycie baterii, nie zaobserwowałem do tej pory znacznego ubytku czasu pracy na baterii w przypadku intensywnego korzystania z podświetlenia.

Moja opinia

Kindle Touch (2011) był rewolucją biorąc pod uwagę poprzednie czytniki Amazonu. Dotykowy ekran pozwolił na lepszą interakcję z urządzeniem co sprawiło, że coraz więcej osób było chętnych na zakup takiego urządzenia. Do tej pory Amazon oferuje czytniki tylko z dotykowym ekranem, które ewentualnie zawierają dodatkowo klawisze do obsługi stron w książce.

Sam interfejs użytkownika jest nadal nowoczesny, chociaż już od jakiegoś czasu nie aktualizowany. Najświeższą wersją oprogramowania jest wersja: 5.3.7.3

Przedstawiany egzemplarz to pierwszy Kindle w mojej kolekcji. Od niego zaczęła się cała historia z czytnikami tego producenta. Jest on w stanie idealnym, nie posiada ani jednej rysy pomimo, że służy mi dzielnie już od blisko 4 lat.

Podsumowując – Kindle Touch był olbrzymim krokiem naprzód jeśli chodzi o czytniki Amazonu. Zapoczątkował on całą serie urządzeń z dotykowym ekranem. Do tej pory wyświetlacz z tego modelu stosowny jest w najnowszych produktach Amazonu (Kindle 8).