Kindle Paperwhite 1

Kindle Paperwhite 1 (2012)

Czytnik został zaprezentowany 6 września 2012 roku. Rok po zaprezentowaniu pierwszego dotykowego Kindle, Amazon zaprezentował swój pierwszy czytnik, który posiadał wbudowane podświetlenie ekranu. Jest to rewolucyjna funkcja, gdyż pozwala na czytanie książek w każdych warunkach oświetleniowych. Ekran w czytniku to 6″ E-ink, ale w technologii Carta, która charakteryzuje się zwiększoną rozdzielczością oraz lepszym kontrastem. Rozdzielczość ekranu to 758×1024 pikseli, czyli 212 ppi. Dotyk działa za pomocą ekranu pojemnościowego. W przeciwieństwie do Kindle Touch, Paperwhite nie posiada przycisku HOME. Powyższa funkcja jest realizowana za pomocą oprogramowania.

Czytnik występuje w dwóch wariantach: WIFI lub WIFI + 3G. W drugim wariancie Amazon ograniczył korzystanie z internetu 3G tylko do specjalnie wybranych stron. Są to między innymi strony z książkami Amazonu oraz Wikipedia. W przypadku, gdy użytkownik chce otworzyć inną stronę na urządzeniu może to zrobić wyłącznie poprzez łącze WIFI.

Czytnik posiada 2 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Niestety, nie ma już możliwości odtwarzania plików w formacie MP3. Tak jak poprzednik Kindle posiada procesor o szybkości 800 MHz oraz 256MB pamięci RAM.

Powyższe etui jest specjalnie dopasowane do czytników z serii Paperwhite. Oznacza to, że kupując dowolne etui, będziemy je mogli zastosować do dowolnego czytnika z tej serii, ponieważ rozmiar czytników jest taki sam.

Moja opinia

Kindle Paperwhite (2012) był następnym rewolucyjnym krokiem w rozwoju czytników elektronicznych książek. Podświetlenie ekranu pozwala czytać w każdych warunkach oświetleniowych. Jest ono niestety manualne co znaczy, że użytkownik musi sam sobie dobrać ręcznie jasność podświetlenia. Dopiero w Kindle Voyage producent wbudował funkcję automatycznej regulacji podświetlenia ekranu.

Interfejs użytkownika jest praktycznie taki sam jak w Kindle Touch. Najnowsza wersja oprogramowania to 5.6.1.1.

Przedstawiamy wyżej egzemplarz zakupiłem za pomocą witryny Amazon Wearhouse Deals. Przyszedł do mnie w idealnym stanie. Jest to wersja z 3G.

Podsumowując – Kindle Paperwhite był olbrzymim krokiem wprzód. Tak naprawdę do tej pory producenci nie wymyślili funkcji, która byłaby bardziej rewolucyjna od podświetlenia ekranu.