Kindle DX

Kindle DX

Kindle DX został zaprezentowany 6 maja 2009 roku. Charakteryzuje się zwiększonym do 9,7″ ekranem E-Ink o rozdzielczości 824 × 1200 pikseli. Jego bryła przypomina Kindle 2, za wyjątkiem przycisków z lewej strony, których Kindle DX nie posiada. Czytnik został zaprojektowany pod kątem plików PDF, dlatego Amazon w aktualizacji 2.4 umożliwił otwieranie plików w tym formacie.  Kindle DX w swojej pierwotnej wersji występował jedynie w kolorze białym, dopiero pózniej wprowadzono czarny kolor przy okazji premiery wersji DX Graphite.

Kindle DX posiada łączność CDMA2000, przez co jest kompatybilny tylko z amerykańskimi sieciami.

Czytnik posiada 4 GB pamięci wewnętrznej. Jego oprogramowanie umożliwia słuchanie plików muzycznych w formacie MP3 za pomocą stereofonicznych, wbudowanych głośników, bądź poprzez wyjście słuchawkowe Jack 3,5mm.

Kindle był sprzedawany w zestawie bez etui. Powyższe etui to oryginalne etui firmy Amazon, specjalnie dedykowane do Kindle DX.

Kindle DX International oraz Kindle DX Graphite (DXG)

9 stycznia 2010 roku Amazon zaprezentował międzynarodową wersję czytnika Kindle DX. Tak samo jak w przypadku Kindle 2, większy brat jest obsługiwany w ponad 100 krajach na świecie dzięki modemowi GSM/HSDPA.

1 lipca 2010 roku firma Jeffa Bezosa zaprezentowała Kindle DX Graphite. Była to tak naprawdę wersja Kindle DX w innym kolorze obudowy oraz ulepszonymi podzespołami.

Kindle DXG charakteryzuje się ciemniejszą grafitową obudową, nowym ekranem E-ink Pearl o zwiększonym kontraście oraz mocniejszym procesorem. Ten czytnik występuje tylko w wersji międzynarodowej.

Moja opinia

Kindle DX idealnie nadaje się do czytania PDFów. Duży ekran powoduje, że nie ma potrzeby powiększać wykresów i zdjęć zawartych w PDF. Niestety, Amazon po 3 latach wycofał czytnik ze swojej oferty. Do tej pory nie zaprezentował następcy z tak dużym ekranem.

Prezentowany egzemplarz kupiłem na polskim portalu ogłoszeniowym. Nie jest on w wyjątkowo dobrym stanie, są widoczne rysy i zadrapania, ale z drugiej strony bardzo trudno znaleźć jakikolwiek egzemplarz na sprzedaż. Wersja którą posiadam to wersja DXG z modemem 3G. Etui, które chroni czytnik kupiłem osobno na aukcji internetowej w USA. W Polsce etui nie było dostępne w żadnym sklepie.

Wersja oprogramowania to 2.5.8. Pozwala ona na otwieranie plików PDF.

Podsumowując – Kindle DX świetnie się sprawdzi jako czytnik do czytania opracowań, które zawierają wykresy i obrazki. Niestety, jego szybkość pozostawia już wiele do życzenia. Jest to w zasadzie czytnik tylko dla kolekcjonera, albo dla użytkownika o specyficznych wymaganiach.