Kindle 5 (2012)

Kindle 5 (Classic)

Czytnik został zaprezentowany 6 września 2012 roku. W zasadzie od Kindle 4 (2011) różni się jedynie kolorem obudowy. Teraz ma ona kolor czarny, wcześniej czytnik był srebrno – grafitowy. Wiele osób twierdziło, że w nowym modelu został zamontowany ekran o wyższym kontraście – Amazon w późniejszym czasie zdementował tę informację.

Czytnik charakteryzuje się 6″ ekranem E-ink Pearl o rozdzielczości 800×600 pikseli. Pod ekranem znajduje się tzw. D – Pad, czyli przyciski służące do nawigacji urządzenia. czytnik tak jak poprzednik nie ma ekranu dotykowego. Po obu stronach urządzenia znajdują się przyciski służące do zmiany strony.

Czytnik występuje tylko w wersji z WIFI. Jego pamięć wbudowana to 2 GB. Procesor jest taki sam jak w Kindle Paperwhite I i jego częstotliwość wynosi 800 MHz.

W sieci często można znaleźć informację o różnym nazewnictwie czytnika. Występuje on pod nazwą Kindle 5, Kindle Classic, Kindle 5 (2012), K5.

Powyżej na zdjęciu widoczne jest oryginalne etui firmy Amazon w kolorze czarnym. Jest to etui dedykowane specjalnie do tego modelu.

Moja opinia

Kindle 5 (2012) to podstawowy czytnik w ofercie Amazonu, który w początkowym okresie sprzedawany był za US$90. Razem z Kindle 4 (2011) czytniki były najpopularniejszymi urządzeniami do czytania od Amazonu do czasu pojawienia się serii Paperwhite.

Czytnik posiada interfejs bardzo podobny do tego, który się znajduje w Kindle Keyboard. Najnowsza wersja softu to 4.1.3.

Egzemplarz, który prezentuje zakupiłem niedawno na aukcji internetowej w Polsce. Był on fabrycznie zaplombowany, dzięki czemu mam na niego rok gwarancji.

Podsumowując – Kindle 5 kilka lat temu do czasu pojawienia się Kindle 7 stanowił podstawę oferty firmy Amazon. Nadal można zaobserwować wiele osób korzystających z tego modelu.