Kindle 2 (2009)

Kindle 2 (2009)

Kindle 2 – drugi z czytników wyprodukowanych przez Amazon. Zaprezentowany 10 lutego 2009 roku charakteryzował się nowymi funkcjami i ulepszeniami w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Jego konstrukcja nadal opierała się na 6″ ekranie wraz z klawiaturą, ale unowocześniony interfejs spowodował zmianę nawigacji po urządzeniu. Gumowa rolka została zastąpiona 3-osiowym joystickiem, który pozwala na bezproblemowe poruszanie się po menu urządzenia.


Druga generacja czytnika charakteryzowała się zwiększoną do 2 GB pamięcią na dane. Niestety, wraz ze wzrostem miejsca na książki został usunięty czytnik kart SD. Do tej pory Amazon w żadnym nowym czytniku nie przywrócił tej funkcjonalności. Ponadto, nowa wersja charakteryzowała się ulepszonym procesorem i baterią o większej pojemności.

Tak jak w poprzedniej generacji, czytnik miał możliwość odtwarzania plików w formacie MP3. Ścieżek muzycznych można było słuchać poprzez wbudowany głośnik bądź poprzez słuchawki podłączane do złącza 3,5mm.

Kindle był sprzedawany bez etui. Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć oryginalne, dedykowane etui na Kindle 2 generacji. Jak widać, zachowało się w całkiem niezłym stanie.

Kindle 2 International

7 października 2009 Amazon ogłosił wprowadzenie międzynarodowej wersji czytnika Kindle 2. Wersja międzynarodowa różniła się tylko i wyłącznie obecnością innego modemu, który pozwala połączyć czytnik z siecią. W wersji przeznaczonej na USA, czytnik otrzymał modem CDMA2000 kompatybilny tylko z amerykańską siecią Sprint. Wersja międzynarodowa pozwala natomiast na łączność w technologii GSM i HSDPA, która to jest bardzo popularna na Starym Kontynencie. Dzięki temu zabiegowi Kindle 2 był pierwszym czytnikiem oferowanym oficjalnie poza Stanami Zjednoczonymi.

Moja opinia

Bez wątpienia czytnik był ewolucją w stosunku do Kindle 1 jeśli chodzi o przeglądanie i czytanie elektronicznych książek. Ulepszona szybkość, lepszy kontrast (w tym modelu zastosowano ekran z 16 odcieniami szarości), a także dodatkowe funkcje spowodowały duży popyt na ten model. W późniejszym czasie wprowadzenie wersji międzynarodowej, pozwoliło na otworzenie się z ofertą Amazonu na cały świat.

 

Prezentowany powyżej egzemplarz zakupiłem na eBayu w Portugalii. Jest on w stanie idealnym, wręcz fabrycznym. Jest to wersja międzynarodowa (z GSM i 3G), dzięki czemu połączenie z siecią działa bez problemu w Polsce. Co ciekawe, ten model czytnika (oraz Kindle DX i Kindle Keyboard) pozwalają na przeglądanie dowolnych stron internetowych w ramach sieci komórkowej. Jest to ważne, ponieważ Kindle 2 nie posiada modułu wifi. Jedynym ograniczeniem jest zużycie danych na ten cel, które zostało ustalone przez Amazon na 50 MB miesięcznie.

Najnowsza wersja oprogramowania to 2.5.8 i umożliwia ona natywne przeglądanie plików PDF, bez potrzeby ich konwersji na format MOBI. Wg. mnie 6″ przy tej rozdzielczości to stanowczo za mało do przeglądania książek w formacie PDF. Dopiero Kindle DX, który został zaprezentowany w połowie 2009 roku miał to zmienić.

Podsumowując – druga generacja czytnika Amazonu była dobrym upgradem w stosunku di poprzednika. Niestety,  wysoka cena (US$359) na rynku amerykańskim spowodowała, że pomimo dużego popytu czytnik nie trafił masowo pod strzechy. Jego bezpośredni następca (Kindle Keyboard) z ceną znacznie niższą stał się rok później olbrzymim hitem.